Ministarstvo pravosuđa u svojem današnjem reagiranju na informaciju o pritužbi UHS Europskoj komisiji netočno konstatira da se ne radi o „samovolji“ kod određivanja plaća sudaca zbog toga jer je to pitanje uređeno zakonom, zaboravljajući pritom navesti da vladajuća većina samovoljno u bilo kojem trenutku može, ali i ne mora mijenjati iznose plaća sucima. Mimo ikakvih transparentnih kriterija i bez participacije samih sudaca. Zbog ne mijenjanja zacementirane plaće sudaca u zakonu došli smo i do situacije da rast plaća sudaca drastično zaostaje za rastom plaća službenika, što je dovelo i po prvi put do mjera upozorenja prošlog ljeta nakon kojih su plaće sudaca prvi put korigirane nakon godina zaostajanja.
Ostaje činjenica iz pritužbe EK „kako plaće sudaca u Hrvatskoj nisu propisane sukladno općeprihvaćenim europskim i međunarodnim standardima i pravu Europske unije jer nisu utemeljene na objektivnim i transparentnim kriterijima, već ovise o samovolji/arbitrarnosti izvršne vlasti te su neprimjerene visine u odnosu na funkcije koje suci obavljaju“.
„Visinu osnovice određuje izvršna/zakonodavna vlast samostalno (samovoljno), jer nije propisan niti ustanovljen mehanizam objektivnih kriterija na temelju kojih se osnovica određuju, niti je predviđena participacija sudaca u odlučivanju o visini te osnovice. Postojeća zakonska rješenja i odugovlačenje izvršne vlasti u donošenju cjelovitog zakona stavljaju hrvatske suce u podređeni položaj prema Vladi“, ističu iz UHS, te podsjećaju kako se do 2000. osnovica za obračun plaće vezala na iznos prosječne neto isplaćene plaće u prethodnoj godini (objektivni kriterij), a potom je određena zakonom, što je protivno Ugovoru o EU i Povelji Europske unije o temeljnim pravima te preporukama relevantnih institucija EU i Vijeća Europe.
O rastu plaća i statusu sudaca najbolje pak govori činjenica da je osnovica za plaće donedavno bila 22 eura manja nego davne 2009. (prije mjera upozorenja i povećanja koje je slijedilo), što je kao posljedicu imalo sustavno osiromašivanje sudaca, a time i ugroženo načelo neovisnosti sudaca. Usporedbe radi, sucima je nakon prve faze pregovora osnovica porasla za 59,5 EUR bruto u odnosu na 2009., a službenicima je u istom razdoblju, rasla za 269,13 EUR. Ovo su lako provjerive činjenice, sve ostalo su pokušaji manipulacije podacima samog Ministarstva kojima svjedočimo već mjesecima.
„Kamo sreće da su plaće sucima rasle kako tvrdi Ministarstvo u svojem priopćenju manipulirajući podacima pa tako za osnovicu kojom trebaju dokazati rast plaća npr. na Vrhovnom sudu uzimaju plaću suca početnika bez ijednog dana staža, što je nemoguće“, poručili su iz UHS-a.
Jedino točno iz današnjeg reagiranja MPU jest da je pri Ministarstvu osnovana Radna skupina koja za cilj, između ostalog ima, pronaći adekvatno rješenje za cjelovito uređenje sustava plaća pravosudnih dužnosnika odnosno pitanje indeksacije osnovice za obračun plaće i uvođenju platnih razreda za pravosudne dužnosnike, čim potvrđuju da je sve to obećao provesti ministar Ivan Malenica s krajem prošle godine, što je nažalost propustio učiniti mimo javno datog obećanja.